Anasayfa Haberler T.C Emniyet Genel Müdürlüğü'nden EMNİYET KEMERİ Kullanımı hakkında duyuru
T.C Emniyet Genel Müdürlüğü'nden EMNİYET KEMERİ Kullanımı hakkında duyuru e-Posta
Nusret Ertürk tarafından yazıldı.   

Otobüslerde Gösterimi Zorunlu Spot Filmi

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Birliğimize göndermiş olduğu 20.09.2018 tarih ve 50512095.2948-(64208)-377-2444-169892 sayılı yazısında; "100 günlük eylem planı"çerçevesinde ölümlü trafik kazalarının azaltılması, trafik güvenliği konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla, "Bu yolda hep birlikteyiz" kampanyasının başlatıldığı belirtilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce Derneğimize gönderilen yazıda, otobüs şoförü, yardımcı personeli ve yolcuların seyahat süresince emniyet kemeri takmalarının yasal bir zorunluluk olduğunun hatırlatılması gerektiği ifade edilmektedir.

Söz konusu yazıda; otobüslerde seyahat esnasında emniyet kemerini takılı durumda bulundurmayan, görsel ve işitsel vasıtalarla gerekli duyurularda bulunmayan araç şoförü ve yolculara, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150’inci maddesinde geçen hükümlere göre 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nun 78’inci maddesi gereğince gerekli ceza-i işlemlerin uygulanacağı belirtilmektedir.

Bu çerçevede seyahat firmalarında faaliyet gösteren yolcu otobüslerinde, terminal, ara durak ve dinlenme tesisleri gibi hareket noktalarından çıkış yapılmadan önce veya hareketten hemen sonra tüm yolcuların emniyet kemeri takmaları konusunda ikaz edilmesi ve ikaza müteakip Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan filmin izletilmesi gerekmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Not: Emniyet Genel Müdürlüğü’nce otobüslerde gösterilmek üzere hazırlanan tanıtım filmini, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Video için tıklayınız