Anasayfa Haberler İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce Başkanlığında Şehirler Arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce Başkanlığında Şehirler Arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi e-Posta
Nusret Ertürk tarafından yazıldı.   


Ülkemizde trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümüne yönelik bugün saat 14.00’de İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muhterem İnce başkanlığında Şehirler Arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.


Toplantıya; Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, İller İdaresi Genel Müdürü Sayın Ali Çelik, Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Sayın Korgeneral Ali Çardakçı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ile ilgili Daire Başkanları ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan dernek, firma yetkilileri ile çalışanların temsilcileri katıldı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce toplantıda yaptığı konuşmada, vatandaşlarımızın %80-%90’ının karayolu taşımacılığı ile yolculuk yaptığına değinerek, Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi ile karayolunda yaşanan kazaları en aza indirerek sıfır can kaybı hedeflediklerini, karayolu taşımacılığı sektöründeki firmaların üzerine düşen sorumluluklara da değinerek trafik güvenliğini sağlamaya yönelik taleplerde bulundu.

Dünyada 1 milyon 350 bin civarında insanın trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirterek konuşmasına başlayan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya “Ülkemizde 1996-1997 yılında 7300-7500, 2007 yılında 7427, 2017 yılında 3400-3500, 2018 yılında 3300 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti. 2019 yılında bu oranı %10 oranında azaltmayı ümit ediyoruz.” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya konuşmasının devamında; “Her gün 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, duyarlılık göstermeyen insanlar kaderimde varmış der fakat yaptığımız çalışmalar ve eğitim faaliyetleri ile bu sayıyı %50 azaltmayı hedefliyoruz. Her toplumsal sorunda olduğu gibi trafik sorununa karşı da seferber olmamız gerekiyor.” diyerek eğitimin ve duyarlılığın önemine vurgu yaptı.

Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Mehmet Yavuz’un sunum yaptığı toplantıda; yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları, otobüs denetimleri, şoförlere ve sektöre yönelik tespitler ve toplantıda ortaya çıkan trafik güvenliğini artırıcı öneriler üzerinde durularak görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​