Anasayfa Haberler 2019 NASIL GEÇTİ, 2020'DEN NE BEKLENİYOR, KİM NE DED
2019 NASIL GEÇTİ, 2020'DEN NE BEKLENİYOR, KİM NE DED e-Posta
Nusret Ertürk tarafından yazıldı.   

Turizm sektörünün her kesiminden kurum kuruluş ve firma temsilcileri geride 2019 yılı ile ilgili değerlendirmeler yapıp yeni yıla ilişkin beklenti öngörülerini anlattı.

Çeşitli kurum kuruluş ve kişilerin geride kalan yılı değerlendirilmesi ve yeni yıldan beklentilerini derleme geleneği sürüyor.

 

Bu kapsamda haftalık Para Dergisi’nin “ Patronların ve Yöneticilerin Gözünden” başlığı ile hazırladığı dosyada turizm sektörünün çeşitli kesiminden kurum kuruluş ve firma temsilcilerinin de görüş ve değerlendirmeleri yer alıyor.

İşte 2019 ile ilgili değerlendirme ve yeni yıla ilişkin beklentileri.

Firuz Bağlıkaya / Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı

Dijitalleşme ve Rota projesi
Dijital bir hamle olan TÜRSAB Rota projesi ile özellikle iç turizm ve kültür turlarında ciddi bir hareketlilik sağlanmasını amaçlıyoruz. Daha fazla gelir bırakan özellikle MICE, kültür, sağlık, gastronomi, spor, alternatif turizm alanlarına yönelik etkinliklerimizi artıracağız. 2019'un ilk dokuz aylık döneminde Türkiye'nin dış ticaret açığını tek başına kapatan turizm, önümüzdeki süreçte en stratejik sektör olma rolünü sürdürecek.
Sururi Çorabatır /Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı

"Kıyılar yanında şehir turizmi de yükseliyor”
Sadece ağırladığımız misafir sayısı ile değil memnuniyet oranı ile de başarıyı yakalayarak; dünyaya örnek bir destinasyon olduk. 2020'de de bu büyüme trendi çift haneli olarak devam edecek gibi gözüküyor. Dünyadaki olumsuz ekonomik gelişmeler sürerken, mevsimsel ve fiyat avantajlarımızla öne çıkacağız. Üstelik yalnızca kıyı turizminde değil İstanbul, Kapadokya, Pamukkale ve Doğu Anadolu'ya gelen turist sayısında da yani kültür turizminde de artış bekliyoruz.
Oya Narin / Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı
"Yenileme yatırımları gündemde olacak”
Özellikle kıyı turizminde sezon kapasitemizi büyük ölçüde kullandık. Bu tabloyu ileriye doğru gelir artışı ve sezonu uzatma yönünde geliştirmemiz ve Anadolu destinasyonlarına daha fazla hareket getirmek üzere yoğunlaşmamız gerek. 2020'de yeni yatırımlardan ziyade yenileme yatırımlarının gündemde olacağı bir yıl olacak. Yaptığımız en mütevazı hesaplamalar gelecek beş yılda en az 11 milyar TL'lik yenileme yatırımı olacağını gösteriyor.
Erkan Yağcı / Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı
"Şehirlerin cazibesini artırmalıyız "
2019 tüm kaynak pazarların geri dönüş yılı oldu; beklentileri karşılayan, sayısal rekorlara ulaşılan bir yıldı.
Turizm gelirinde de paralel artışlar sağlandı. 2020 yılında da yükselen Türkiye talebinin devam edeceğini öngörüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz, 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'ni yaptığımız NEST Fuar ve Kongre Merkezi, Türk turizminin eriştiği üst kaliteyi gösteriyor.
Oteller kadar şehirlerin cazibesini arttırmamız gerekiyor.
Müberra Eresin/ Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı
2019 iyi ama hala 2012’nin gerisinde
Hem doluluk hem fiyatların yukarı yönlü olması nedeniyle olumlu diyebileceğimiz bir yılı geride bıraktık. Ancak artış olmasına rağmen konaklama sektörünün geçtiğimiz üç-dört yılda yaşadığı darboğazı henüz tam anlamıyla atabildiğini söyleyemeyiz. Hâlâ 2012 yılı performansımızı yeniden yakalamaya çalışıyoruz. Konaklama fiyatları olması gereken düzeyde değil ama yukarı doğru çıkış hızı yavaş da olsa devam ediyor. 2020 yılının bu yıldan daha iyi ve daha pozitif geçmesini bekliyoruz. 

Hediye Güral Gür / NG Hotels Başkanı
"Yeni NG’ler açacağız "
Turizmin 2020'de de hız kesmeden büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. NG Sapanca Club isimli yeni otelimizin inşaatı sürüyor; 2020'nin ilk çeyreğinde hizmete açmayı hedefliyoruz. Bizi heyecanlandıran yeni bir projemiz var. Yakın zamanda satın aldığımız Antalya Göynük'teki eski Phaselis Otel'i NG Phaselis Bay olarak yepyeni bir konseptle 2021'de hizmete girecek şekilde planlıyoruz.
İstanbul'daki ilk otelimiz İstanbul Marriott West Hotel 6 Conference Center ise Basın Ekspres'te hayata geçecek.

Coşkun Elik / Elite World Hotels Başkanı
"Franchise vermeye başlayacağız"
2020'de uzun süredir Türkiye'ye gelmeyen yabancı misafirlerin ülkemizi tercih etmeye başlayacağını düşünüyoruz. 2020 itibarıyla management ve franchise ile ilgili altyapı çalışmalarına başlayıp 2022 sonu itibariyle franchise vermeye başlayarak zincirimizin halkalarını genişletmek de planlarımız arasında.
2023 itibariyle yurtdışı yatırım çalışmalarına başlayacağız. 2019'da ivme kazanan turizm sektörü 2023 yılında iyiye doğru yükselen bir ivmeyle büyümesini sürdürecek
Ali Onaran / Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı
" Kültür turlarını yüzde 80 büyüteceğiz”
2019 Prontotour açısından güzel bir yıl oldu. Son altı ayda istikrarlı bir artış trendi yakaladığımızı söyleyebilirim. 2019'u ciro bazında yüzde 12-13 artışla kapayacağımızı öngörüyoruz. Ürünlerimizi çeşitlendirmeye devam edip, yurtiçi kültür turlarında hedeflerimizi büyüttük. İnsan kaynağımızı özellikle yurtiçi departmanımızda artırdık. Kadromuzu gençleştirdik. 2020'de kişi sayısı ve ciroda çift haneli büyüme hedefimizi sürdürüyoruz. 2020'de kültür turlarında yüzde 80 gibi iddialı bir büyüme hedefimiz var. Otel+uçak projemiz 2020 yılında devreye giriyor.
Armin Zerunyan / Hilton Türkiye Bölge Müdürü
"2023’e kadar 20 yeni otel daha açacağız"
2019 hem Hilton hem de Türkiye turizmi için bir dönüm noktası oldu. Hilton olarak 100'üncü yılımızı kutladık.
Ülkenin farklı bölgelerinde, aralarında Türkiye'deki ilk Curio Collection otelimiz olan Aya Sofya Konaklarının da olduğu altı yeni otelimizi hizmete açtık Yeni yılda özellikle gastronomi ve kültürel zenginliklerimizin ön plana çıkarıldığı yeni ve zengin deneyimler yaratmaya odaklanmak önemli olacak. 2023 yılına kadar hizmete almayı planladığımız 20 yeni otelimizle artan talebi karşılamaya son derece hazırlıklıyız.

Aydın Karacabay / Levni Hotels Başkanı
" Yeni otel yatırımımız olacak "
Her ne kadar nicelik olarak eski günlere döndüysek de, nitelik olarak yani turist başına yapılan harcamalar konusunda 2015 ve öncesinden çok uzak bir noktadayız.
2020 yılına umutla bakıyoruz. Bunun iki sebebi var: Birincisi, kurvaziyer Limanı Galata Port'un devreye girmesiyle uzun süredir Türkiye limanlarından uzak kalan kurvaziyer gemilerinin 2020'den itibaren İstanbul'a dönecek olması.
İkincisi; kongre turizmi ile ilgili küçük de olsa iyi haberlerin gelmeye başlaması. 2020 yılında çok önemli bir yatırım planımız var; Cağaloğlu Ankara Caddesi'nde mukim taşınmazımız üzerine yeni bir otel yapmayı planlıyoruz. 

Emre Özkur / HIS Türkiye Genel Müdürü
" 5 otel projemiz var "
2020 yılında firmamızın Japon pazarından, 2019 yılına göre iki katı artış ile 10 milyon euro ciro beklentisi var. 2019 içerisinde tohumlarını attığımız toplam maliyeti 120 milyon euro olan yatırım projelerimizin ilk meyvesi Marriott Kapadokya otelinin açılışını 2020'de yapmayı planlıyoruz. Her yıl bir otel yatırımı ile 2023'e kadar toplam beş oteli turizmin hizmetine sunmak istiyoruz. Bunun yanında daha özgür turizm projemiz kapsamında, münferit paket tur satışına odaklanmış yeni markamız 'paketle, com' ile 250 milyon euro ciro hedefine ulaşıp, en güçlü ilk beş tur operatörü arasına girmeyi hedefliyoruz. 


Belgin Aksoy /Aksoy Group YK Üyesi
"Gelecek 10 yıl 'Wellness' çağı olacak"
2019'un sosyoekonomik ve politik olarak global anlamda kolay bir yıl olmadı.
Biz yaşlandıkça hayatımıza yeni hastalıklar ve sorunlar ekleniyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda şunu söyleyebiliriz: İyi yaşamaya hiç bu kadar ihtiyacımız olmamıştı. Sadece yeni yıl değil, gelecek 10 yıl "wellness" çağı olacak.
Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak bizi daha iyi kılacak her iş, işletme ve ürün, Türkiye'de ve dünyada hak ettiği değeri görecektir. Biz de bu dünyanın bir parçası olmaktan mutluyuz.
Kaynak.turizmgazetesi.com
,