Anasayfa Haberler Çalışmayan Araç Trafikten Düşürülsün
Çalışmayan Araç Trafikten Düşürülsün e-Posta
Mehmet ÖKSÜZ tarafından yazıldı.   

Çalışmayan araç trafikten düşürülsün,

Yaş haddi 20’ye çıkarılsın

 

YILIN ilk aylarında başlayan korona virüs pandemisi, özellikle turizme büyük darbe vurdu. Yüzde 80’lerin üzerinde bir kayıp söz konusu. Sektörün sac ayağı konumundaki biz turizm taşımacıları da bu olumsuzluktan fazlasıyla nasibini aldı.

 

Pandemiden dolayı turizmde hizmet veren araçların yaklaşık yüzde 80’i otoparklarda yatmaktadır. Ancak marş basmamış olsalar bile bu araçlarımızın yıllık trafik sigortası, motorlu taşıt vergisi giderleri 15 bin-25 bin TL arasındadır.

Devletimizden isteğimiz, pandemi nedeniyle turizm taşımacılığı hizmeti veremeyen bu araçları tespit ederek, 6-7 aylığına trafikten düşürülmesidir.

 

Öte taraftan hepimizin bildiği üzere, ülkemizde turizm hizmeti veren araçlarda 12 yaş şartı aranmaktadır. Bu araçlar, yıllık ortalama 25-30 bin kilometre yol yapmaktadır. Bu oranları baz aldığınızda, hem kilometre hem de yaş olarak Avrupa standartlarının çok altındayız.

Pandemi nedeniyle yaşadığımız bu zorlu süreci de dikkate alarak, 12 yaş uygulamasının 20 olarak güncellenmesini talep etmekteyiz.

 

Bu taleplerin en kısa zamanda sonuçlanması, turizmde hizmet veren kuruluşlara ve çalışanlarına can suyu olacağından hiç şüphemiz yoktur.

Turizm taşımacıları ayakta kalmak, yarına güvenle bakmak istiyor. Yukarıda dile getirdiğim konular başta olmak üzere daha somut ve güçlü desteğe ihtiyacımız var.

 

MEHMET ÖKSÜZ

İTO Meclis Üyesi

TOBB Sektör Meclisi Üyesi

TTDER Genel Sekreteri